לדף הבית אתר הכרם  

< 
 >
 
יקב דלתון - Dalton   /   www.dalton-winery.com
יקב דלתון ממוקם בפארק תעשייה דלתון במרום הגליל, באזור הררי שופע ירק, כארבעה קילומטרים מהגבול עם לבנון.

היקב הוקם ב-1995 כשותפות בין ארמנד ממן, חקלאי ממושב כרם בן זימרה, לבין מתי הרוני, איש עסקים מבריטניה. ארמונד, חקלאי מנוסה ובעל מוניטין, החליט לייצר יין מהענבים שגדלו בחוותו והציע למתי להצטרף, כדי לחזק את הבסיס הפיננסי של היקב.

ענבי היין הראשונים נבצרו באוגוסט אותה שנה. היקב נבנה בחצר בית הוריו של ארמנד ממן ומשם בשנת 1999 הועבר למיקומו החדש בפארק תעשייה דלתון, כאשר אלכס הרוני, בנו של מתי, שהינו טועם יין מוסמך, מנצח על המלאכה מטעם משפחתו.

העוסקים במלאכה

לצידו של אלכס, מנהל את היקב ביד רמה המנכ"ל משה חביב, איש מערכת הביטחון לשעבר אך גם נצר למשפחה טוניסאית שאמנות ייצור היין עברה בה מאב לבנו מקדמת דנן. על מעשה הייננות מופקדת נעמה סורקין. הייננית הראשית היחידה של יקב מסחרי בישראל היא בוגרת אוניברסיטת אדלייד המפורסמת באוסטרליה, ובתו של אחת מאגדות היין הישראליות החיות – בני סורקין, שניהל כמעט כל כרם ברמת הגולן. ליקב מייעץ מאז הקמתו "היינן המעופף" ג'והן וורנצ'וק, אושיית יין בעל מוניטין בינ"ל.

יין טוב מתחיל בכרם...

את זאת יודעים הכל, אולם שליטתם של רוב יקבי העולם בגידול הכרמים שמהם מסופקים ענבים ליינותיהם מוגבלת. משליטה מוחלטת נהנים רק יקבים שהינם גם בעלי הכרמים, מצב שהושג ביקב דלתון לאחר מאמץ רב-שנים. כיום, כרמי היקב מתנהלים מתוך ראיה עתידית של המוצרים המוגמרים (ולא מתוך האינטרס של הכורם), והתוצאות ניכרות באיכותם המופתית של מוצרים אלה בכל סדרות היין!

אודות האזור העיקרי והזנים

מרום הגליל הוא הגבוה שבאזורי ישראל. כרמי דלתון גדלים בגובה של בין 650-900 מטרים מעל פני הים. המאפיין את אזור מרום הגליל, אולי יותר מכל אזור אחר בארץ, הוא מגוון עצום של סוגי קרקעות ומבנה הקרקע. החל מקרקע בזלתית, כבדה מאוד ועד לקרקע שופעת גיר כמו גם קרקע טרה רוסה עשירה בברזל. כמו כן קיימים באזור מדרונות רבים, חלקם תלולים אשר מספקים מגוון של מפנים וחשיפה שונה לשמש בכל חלקה. כך נוצר באזור יחסית קטן מבחינה גאוגרפית מגוון עצום של אזורי גידול. חלקם ידועים ומפורסמים כמו כרם בן זמרה וחלקם מצטיינים לא פחות כמו מירון, ספסופה ועלמה.

באזור מגוון רחב של זנים. בלבנים מצטיין האזור בסוביניון בלאן. חלק מהכרמים ותיקים ביותר ונטעו בתחילת שנות ה-80. חלקות אלה ממשיכות לספק את התוצרת המשובחת שלהן שנה אחר שנה בנאמנות.

בין הזנים האדומים מתבלט כמובן הקברנה סוביניון, היהלום שבכתר. המאפיין אותו הוא היכולת לתת תוצאות מעולות במגוון של חלקות, בגבהים שונים מעל פני הים ובשיטות טיפול שונות. חלק מהחלקות גם הן ותיקות ביותר. בשנים האחרונות מתגלה כוכב נוסף בשמי האזור - השיראז. המאפיין את הזן הוא היכולת לגדול היטב גם באקלים יחסית קריר כמו כרם בן זמרה וגם באקלים מעט חמים יותר כמו ספסופה. אופי היינות יהיה שונה לחלוטין, באורח המאפשר ליקב לייצר יינות מורכבים.

לא ייפקד כמובן מקומו של אציל נוסף – המרלו. זן "מפונק" יותר מהקברנה סוביניון הדורש הקפדה יתרה בגידול. החלקה המצטיינת של היקב נטועה במירון וממנה אף הופק יין הסינגל ויניארד של הזן.

זנים נוספים הנטועים באזור הם ברברה, זינפנדל ובנוסף גם קברנה פרנק. הנטיעות החדשות של היקב מתפרסות גם לאזורי גידול אחרים: רמת הגולן, הגליל המערבי, השפלה והרי ירושלים. מגוון הזנים הולך אף הוא וגדל עם גרנאש, מורבדר, ויונייה, סמיון ועוד.

כל יינות היקב כשרים לפסח ולמהדרין.

Created by DesignFactory